Kedves Olvasó

Ezt a blogot azért készítettem el, hogy megosszam a hasonló érdeklődésű emberekkel az akvarisztikával illetve a terrarisztikával kapcsolatos tapasztalataimat. A hobbi és e két témakör szeretetét előnybe részesítve szeretném minél teljesebbé és színesebbé tenni ezt a blogot azért, hogy a Kedves Olvasók is hasznát vehessék.

2010. május 9., vasárnap

Terrárium berendezés I.rész


A következő leírást amolyan tanulmánynak szánom miként is készítsünk terráriumot növényeink, illetve állataink számára. Mivel gyakorlatilag nálam mindenki más jobban,(aki egy kicsit is ért a terrarisztikához ) rendez be egy terráriumot, így sok meglepetés nem érheti a Tisztelt Olvasót, ettől függetlenül azért lehet érdekes, mert az elkészítés során én is nagyon sok mindent tanultam, hibákra jöttem rá és nagyon sok praktikus megoldást sikerült megvalósítani. cél az, hogy a jövőben még kifinomultabb és élet hűbb környezetet lehessen előállítani egy „üvegdobozban”J.
Első lépésként meg kell csináltatnunk a terráriumot, amely pontosan illik oda, ahova azt előtte elképzeltük. Én egy 87cm hosszú, 35cm mély, 62cm magas terráriumot használok elől tolható üvegajtókkal, amiket a könnyebb berendezés miatt kiszedtem.



Felhasznált anyagok:
· Hungarocell lapok (igény szerint)
· Szilikon ragasztó
· Csemperagasztó (vagy perlit, cement…lényeg, hogy kössön)
· Oxidfesték
· Géz
· Műanyagcserepek (illetve olyan tárolóeszköz, amely alkalmas a növény elhelyezésére)
· Vízpumpa (nem árt, ha valami márkás, jobb teljesítményű darab)
· Párologtató
· Műanyag cső
· Faág (amennyiben a dekorációt takarni akarjuk valami természetes anyaggal)

Természetes, hogy mielőtt nekikezdünk, megtervezzük a koncepciót, és amikor úgy érezzük, nem lehet jobb, akkor nekilátunk. Biztosak lehetünk abban, hogy útközben rájövünk, igenis lehet jobb. Akkor azt vagy korrigáljuk, útközben vagy majd megvalósítjuk egy másik terráriumnál (hisz azokból sosem elég)
Az alábbi terrárium működési elve, hogy az alját 10 cm-es magasságban víz borítja. onnan a szivattyú felszívja a vizet és a terrárium jobb sarkán kialakított tartóedénybe pumpálja, amelyben egy párologtató helyezkedik el
Amennyiben a tárolóedény megtelik úgy a felesleges víz vízesés „formájában távozik”, miközben a párologtató üzemel. így működik a körforgás.
Tehát elkezdjük felragasztani a hungarocell lapokat a hátfalra, úgy, hogy már akkor ki is vágjuk a mélyedéseket, ahova a műanyag cserepek kerülnek.


Fogunk egy kis gézt, és felitatom csempe ragasztó és víz keverékével. Ahol repedések keletkeznek, vagy túl természetellenes az átmenet, akkor ezzel a megoldással lehet „enyhíteni” a látványon.


Elkezdjük beépíteni a technikát. Én úgy vagyok vele, hogy ami elromolhat, az el is romlik, tehát úgy akarom megoldani, hogy minden aránylag egyszerűen szétszedhető és pótolható legyen ha szükséges.






A párologtató elektromos csöve az egyik fa dekorációban van elrejtve (flex-el belemartam egy akkora mélyedést, hogy pont bele tudjon feküdni)



Most, hogy minden a helyére került, elkezdhetjük felhordani a sziklát idéző fedőanyagot,
Én az alábbit használtam (természetesen kismillió variációja van, hogy miből készítsük el):
· Csemperagasztó
· Víz
· Oxidfesték (jelen esetben barna… vigyázni kell nem szabad túlzásba esni a használatát illetően)
Az arányokra ügyeljük, ne legyen túl híg, se túl folyós.



Egy kicsit előre gondolkodtam, hogy arra jutottam, hogy a munkánk e gyümölcse akkor veszik el, ha sikerült egy olyan növényt választanunk a terráriumba, ami teljes lefedettséggel benövi az egész hátfalat és mindez, amit alkottunk nem fog látszódni. De ez ne tántorítson el minket az alkotástól, mert ha ránézünk tudni, fogjuk, hogy teljes munkát végeztük a természet „modellezés” során.
Pár nap száradás után…..(főleg ha nem süt a nap)


Jöhetnek a növények. Növények kiválasztásánál ügyelni kell arra, hogy igyekezzünk olyanokat választani, amik bírják az adott terráriumi klímát. esetünkben egy trópusi terráriumról van szó, tehát a nyirkos, nedves a környezet. Ezért biztosra megyek és a jól bevált növényeket használom.
(Tervezett) Növények:
Viaszvirág - Hoya
jávai moha - Vesicularia dubyana
Szobafutóka – Epipremnum aureum
Borostyán – Hedera helix
Közben, ha lehet, akkor kérjünk meg egy éppen arra járó családtagot, hogy ellenőrizze le közvetlen közelről, hogy minden rendben van e.


Amennyiben az ellenőrzés sikeres volt és az ellenőr is elaludt az alapos munka után, biztosak lehetünk benne, hogy kényelmes környezetet alkottunk.. és ennél már csak jobb lehet)


Ha minden rendben van, és a növény megszokja az új helyét, akkor rövid időn belül növekedésnek indul. amennyiben futónövényről van szó, elkezdhetjük befuttatni vele a hátfalat (na, ennyit a csemperagasztós vakolásról….:) )
Közben visszakerülnek a tolóajtók, így már teljesen zárható a terrárium.



Talajnak agyag granulátumot használok. 10-15 cm magasságban. A leírás elején említettem, hogy a vízszint 10 centiméter, tehát a talaj magasabban lesz.
Észrevételek (így utólag):
Utólag okos az ember és rájön bizonyos dolgokra, főleg olyanokra, amelyek azért bőven lerövidítik az egyes munkafázisokat.
Természetesen mindenkinek más az igénye, mindenkinek más tetszik, ezért nem lehet kijelenteni, hogy melyik a legmegfelelőbb terráriumépítéshez használt anyag.
Érdemes háttérnek kipróbálni a kókuszrostos megoldást némi fa dekorációval keverve. Röviden annyi, hogy a terrárium hátfalára felragasztjuk a kellő mennyiségű fát, majd a maradék helyet bevonjuk kókuszrosttal (növény ugyanúgy benövi), számtalan érdekes írás foglalkozik ezzel a technikával. nagyon dekoratív és természetes. Remélem a jövőben lesz alkalmam ilyet csinálni
Amennyiben vízesés vagy esőztető van, fixen is beépíthetjük a csöveket a hátfalba.
Én a párologtató tartalmazó kis tartályt kiszedhetőre csináltam meg. Gondoltam tisztítás szempontjából előnyösebb. Utólag rájöttem, hogy nem szükséges. Elég csak annyi, hogy jobban hozzá lehessen férni, ha tisztításra kerül a sor.
A következő bejegyzés a növények aprólékosabb elhelyezéséről és a fa dekorációk, illetve a mohák elrendezéséről fog szólni, reményeim szerint:)

2 megjegyzés:

  1. Hello!
    Nagyon tetszik az oldalad. Tele van erdekes es hasznalhato ötletekkel :)
    erdeklödnek ilyen kis meretü vizpumpät honnan lehet beszerezni?

    VálaszTörlés
  2. szia!!!

    Köszönöm!örülök, hogy tetszik!
    Ha küldesz egy email címet, akkor írok pár ötletet, hogy honnan lehetne beszerezni.:)

    VálaszTörlés