Kedves Olvasó

Ezt a blogot azért készítettem el, hogy megosszam a hasonló érdeklődésű emberekkel az akvarisztikával illetve a terrarisztikával kapcsolatos tapasztalataimat. A hobbi és e két témakör szeretetét előnybe részesítve szeretném minél teljesebbé és színesebbé tenni ezt a blogot azért, hogy a Kedves Olvasók is hasznát vehessék.

2010. június 9., szerda

muslica tenyésztés (házilag)

Attól függetelnül, hogy akváriumunk vagy terráriumunk van otthon általánosságban elmondható az, hogy a muslicát(Drosophila sp.) majdnem minden hal és terráriumi állat szereti.

Kisebb testű békáknak alapeleségnek számít, egyes halaknak pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy megfelelő tényészkondícióban legyenek.

Muslica otthoni tenyésztése több okból is előnyös. Egyrészt kis helyen megoldható, másrészt nem jár zajjal, mint például a tücsök tenyésztés. A muslica is aránylag jól kordában tartható eleségállat, ami annyit takar, hogyha eleve röpképtelen tenyészetet indítunk be, akkor már csak mászni fognak, de akkor is csak a fény fele. amennyiben nem akarjuk, hogy szétszéledve minden irányba elmászkáljanak, akkor testük gyors lehűtésével ezt is megakadályozhatjuk. Ehhez egyszerűen csak be kell rakni a tenyészdobozt a hűtőbe pár másodpercre. ez idő alatt annyira megdermednek, hogy a kivétel után mozgásképtelenek. ennyi idő alatt, az új tenyészet létrehozásától kezdve a feletetésig mindent megcsinálhatunk velük úgy, hogy egy sem szökik el(persze mindig vannak vállalkozó kedvű darabok:) ).

Táptalaj:
Én az alábbi keveréket használom, de természetesen az interneten nagyon sok más megoldás is olvasható.
Tenyészet létrehozásához az alábbi kellékek szükségesek:

tartóedény
lefedéshez alkalmas sűrű szövésű anyag

gyümölcs:
  1. alma
  2. barack
  3. ribizli
  4. stb (ebben az esetben nem hátrány ha kicsit rohad:) )
élesztő
víz
liszt
kenyér
lekvár

Összekeverjük úgy, hogy egy kásás masszát kapjunk. nedves legyen, de ha esetleg egy muslica a felületére téved, ne ragadjon vagy fulladjon bele.
Ha mindez megvan, akkor ezeket arányosan elosztjuk a tartóedényekbe, majd belehelyezzük a muslicákat 20-30db-ot.
Lefedjük a tartóedény száját és várjuk az eredményt. Heteken belül több száz muslicánk lesz.
Sajnos a muslica tenyésztés jár egy bizonyos kocsmai alaphangulattal, ugyanis az erjedő gyümölcs nem valami kellemes illatú. kis mennyiségben persze nem vészes, de érdemes a tenyészetet jól szellőző helyre rakni.

  • halak esetén a feletetés: be a hűtőbe őket, majd pár perc múlva beszórjuk őket az akváriumba.
  • terráriumi állatok esetén nem árt őket vitaminporba megforgatni (a hűtés itt is a segítségünkre lehet)

Az elején a tenyésztés egy türelemjáték, de beindult tenyészetek esetén adott lesz állataink folyamatos muslica ellátása. Ezzel is hozzájárultunk ahhoz, hogy állataink változatosabban táplálkozzanak.

1 megjegyzés: