Kedves Olvasó

Ezt a blogot azért készítettem el, hogy megosszam a hasonló érdeklődésű emberekkel az akvarisztikával illetve a terrarisztikával kapcsolatos tapasztalataimat. A hobbi és e két témakör szeretetét előnybe részesítve szeretném minél teljesebbé és színesebbé tenni ezt a blogot azért, hogy a Kedves Olvasók is hasznát vehessék.

2010. augusztus 30., hétfő

"Földhöz ragadt" Riccia Fluitans - úszó májmoha

Az úszó májmoha nagyon dekoratív növény. Természetesen ha nagyon elszaporodik, akkor hajlamos korlátozni az akváriumban élő többi növény életterét. megfelelő fényviszonyok és szén-dioxid szint mellett nagyon gyorsan szaporodik, éppen ezért gyorsan fel is fogok áldozni kb. 1 litert egy kis kísérletezés céljából.
Cél, hogy sikerüljön felrögzíteni az úszó májmohát:
  • kőre
  • fára
  • továbbá az előbbi kettőt elkövetni egy párás terráriumban. 
Kellékek:
  • adott mennyiségű májmoha
  • olló
  • háló(aránylag sűrű szövésű legyen..én olyan hálót használtam, amiben a citromot árulják a boltokban.Előnye, hogy zöld színe majdnem megegyezik a májmoháéval).
  • tereptárgy, amire majd felrögzítjük

A rögzítés nagyon egyszerű. Nincs más dolgunk, mint ráhelyezni az adott tereptárgyra annyi mohát, hogy szépen befedje a felületet. Majd ráhelyezzük a hálót:
Szorosra megfeszítjük, majd alul összekötjük:
Ha ezzel is megvagyunk, akkor már csak el kell helyezni az akváriumban. Ha jól érzi magát a növény, akkor rövid időn belül rátapad a tereptárgyra és növekedni kezd. A háló se fog látszani, így teljesen természetes hatást kapunk.

A terráriumi elhelyezésnél arra kell figyelni, hogy a terrárium egy olyan pontjába helyezzük el a mohákat, ahol több a nedvesség (pl: tocsogó körül, vagy vízesés közelébe). Igyekezzünk minél többet locsolni, nedvesen tartani. Ha minden jól alakul, akkor ezzel a megoldással is sikereket érhetünk el és a növény növekedésnek indul.



Az akvárium vízén lebegve, tereptárgyakon rögzítve, terráriumban és ívató medencében alkalmazva biztosak lehetünk abban, hogy az úszó májmohával egy nagyon sokoldalú növényt kapunk, amely akváriumunk, terráriumunk egy színfoltja lehet.

    Terráriumi növények I. - Szobafutóka - Epipremnum aureum

    Ezekben a bejegyzésekben szeretnék összegyűjteni pár könnyen tartható és dekoratív növényt, amelyek alkalmasak arra, hogy terráriumban tartsuk őket, ezzel is színesítve az összképet.

    A trópusi környezetet utánzó terráriumok egyik kedvelt növénye a szobafutóka(Epipremnum aureum). Trópusokon élő futó növény, amely megfelelő párás környezetben gyorsan fejlődik és hamar benövi a rendelkezésére álló teret.

    fényigény:szereti a világos helyeket.
    páratartalom: minél párásabb a terrárium levegője annál jobban nő.
    hőmérséklet: 16 C° felett.
    vízigény: gyakran kell locsolni vagy a leveleit állott vízzel spriccelni.
    szaporítás: egy hosszabb hajtást levágunk, majd pár napra a tövénél fogja beletesszük egy üveg vízbe. Ez idő  alatt elkezd gyökeret ereszteni. Másik megoldás még, hogy a levágott tövet ledugjuk jó minőségű virágföldbe. Eredmény mindkét esetben ugyanaz, szinte biztosak lehetünk abban, hogy hamar gyökeret ereszt és fejlődésnek indul.




    terráriumi elhelyezés: könnyen felfuttatható a hátfalra, csak biztosítani kell az ideiglenes "tapadást", addig amíg a saját gyökereivel nem rögzíti magát. Nagyobb alapterületű terráriumoknál magát a talajt is be lehet futtatni. Ez a megoldás is nagyon szép összképet eredményez.

    Erre jó példa az alábbi pár kép, amelyeken látható a növény talajon és hátfalon is egyaránt:

    Bécs - Tengerek Háza

    Bécs - Tengerek Háza
    Bécs - Tengerek Háza
    Gyors növekedése, strapabírósága és nem utolsó sorban dekoratív megjelenése nagyban hozzájárul ahhoz, hogy terráriumunk egyik fő dísze legyen. Érdemes vele kísérletezni.


    Források:Flehming& Strauss - Szobanövények
    Képek: Saját

    2010. augusztus 2., hétfő

    Dendrobates auratus Napló I. rész

    2005 óta foglalkozom nyílméregbékákkal. "Sajnos" csak elméleti szinten, mivel gondoltam, hogy egy ilyen élőlénynek (meg amúgy másnak sem) nem tesz jót ha csak úgy belecsapok a közepébe és lesz ami lesz alapon, majd útközben rájövök a békatartás trükkjeire. Nem utolsó sorban meg elég kellemetlen, ha egy kis csapat béka feldobja a békalábat, elemi tartási hibák miatt, szóval lényeg szerintem az előkészület, nekem ez ennyi időbe telt, talán nem fog semmi meglepetés érni, bár ki tudja.



    Dendrobates auratus- aranyos nyílméregbékával gondoltam a kezdést, mivel ha biztosítjuk neki a megfelelő környezetet és a kellő odafigyelést, akkor egy könnyen tartható és szaporodó békánk lesz.

    2010 Július 31-én érkezett meg az első, 4 főből álló aránylag frissen átalakult  auratus. Terrárium kész, az etetéshez szükséges kellékek megvannak, a muslica tenyészetem bedöglött, szóval van egy sejtésem, hogy gyakrabban kell majd járni a kereskedésbe táplálék állatokért, ami nem feltétlenül baj, fő a változatosság.

    Érdekes, hogy békánként mennyire meg lehet különböztetni tulajdonságokat. A 4 békából 2 elég félénk, a maradék pedig az ideje nagy részét a terrárium előterében tölti úgy, hogy nem is zavartatják magukat amiatt ha pl elhúzom a terrárium ajtaját. Táplálékot rögtön elkezdték keresni szóval nem tartott nekik sok időbe az új környezet megszokása, és ez pedig még csak az első nap volt az új helyükön...