Kedves Olvasó

Ezt a blogot azért készítettem el, hogy megosszam a hasonló érdeklődésű emberekkel az akvarisztikával illetve a terrarisztikával kapcsolatos tapasztalataimat. A hobbi és e két témakör szeretetét előnybe részesítve szeretném minél teljesebbé és színesebbé tenni ezt a blogot azért, hogy a Kedves Olvasók is hasznát vehessék.

2011. november 28., hétfő

Phyllobates Vittatus : A gyakorlatban

Phyllobates Vittatus

A phyllobates vittatus szépsége és könnyű tarthatósága kimondottan közkedvelté teszi magát a békatartók körében. Nincsenek kimondott igényei, mindemellett ha jól érzi magát a helyén, akkor meglehetősen gyorsan szaporodik és még az ivadékok felnevelése se okoz gondot.
A következő pár sorban erről a szép békáról lesz szó:)

Tartás

A terrárium jól növényesített, sok búvóhellyel, a hőmérséklet pedig 25 Celsius fok körüli.

Az első kettő, amikor hozzám kerültek két, a másik kettő pedig három hónaposak voltak. Kezdetben félénk, bujkálós állatok idővel megszokják helyüket. Gyakran annyira bátrak, hogy meg se várják, hogy beszórjam a nekik szánt táplálékot, már ott vannak a terrárium előterében.
A hímek kisebbek a nőstények nagyobbak és teltebbek. Nálam a hímek hamar elkezdtek "énekelni", körülbelül fél évesen.Kezdetben csak próbálkoztak a hangadással, idővel azonban szép rendszeresen prezentálták a periodikusan ismétlődő ének hangjukat. Az éneklés a reggeli illetve az esti órákban intenzívebb.


Szaporodás

A szaporodásuk végtelenül egyszerű. A jól táplált és egészséges kis csapatból idővel kiválik egy pár...vagy több pár...vagy egy hím, több nőstény..(a cél érdekében mindent) :)
A hím hangos, intenzív énekléssel hívogatja a nőstényt a petéző helyre.Nálam fekete filmes dobozba petéznek, azt választották, a kókuszhéj nem kell nekik.
Jelen esetben a petéző hely egy filmes doboz, amelybe a hím belebújik, majd hívogatja  a nőstényt. Idővel a nőstény is csatlakozik, majd lerakja petéit a filmes dobozba, amit a hím később megtermékenyít.

Itt kell megemlíteni, hogy a folyamat békafüggő.Az én békáimnál eddig ez a statisztika:

Fejlődésben...



  • 1 petézés: 6 megmaradt 3 bepenészedett
  • 2 petézés:: 2 megmaradt 5 bepenészedett
  • 3 petézés: 15 petéből 15 ebihal lett
  • 4 petézés: 11 petéből 1 ebihal fejlődik
  • 5. petézés: 12 petéből 12 ebihal 
  • 6. petézés:9 petéből kilenc ebihal

Frissen kikelt ebihalak

Tény, hogyha nem penészednek be a peték (azaz nem terméketlenek), akkor sok esélyünk van rá, hogy kellő odafigyeléssel pár hónap múlva egészséges békákká alakuljanak át.

 Hátán ebihalat cipelő hím

Peték gondozásának a folyamata:

Amennyiben észleltük, hogy peték vannak a petéző helyen, érdemes beavatkozni és nekünk tovább nevelni őket.
A petéket egy spriccelésre alkalmas eszközzel kimossuk egy kis tálba
A kis tálban lévő vizet két - háromnaponta lecseréljük "friss" vízre (állott vízre)
Kikelés után is érdemes teljes vízcserét végezni


Elkezdhetjük az ebihalak etetését.erre a célra teljes mértékben megfelel a díszhalaknak szánt lemezes táp.
A vizüket ebben az állapotukban is cserélni kell.
Ebihalaink idővel egyre nagyobbak lesznek. Elkezdenek kinőni a hátsó ,majd a mellső lábak.
Amennyiben elérték ezt a nagyságot, el kell kezdenünk átalakítani a helyüket úgy, hogy ha eljön az idő ki tudjanak mászni. Tehát ki kell alakítanunk nekik egy száraz területet.
A frissen átalakult békákat etethetjük ászkával, ugróvillással, apró muslicával...nem fognak válogatni. Eleségüket el ne felejtsük rendszeresen vitamin porozni.


Én a kis békáknak egy egyszerű lakóhelyet alakítottam ki.

  • 20literes akvárium
  • talajnak: kókuszföld
  • búvóhely (kókuszhéj, falevelek, jávai moha)
  • petricsésze

Az első pár hétben ezek a körülmények bőven megfelelnek ahhoz,hogy a kis békák megerősödjenek és átrakhatóak legyenek egy komolyabb, nagyobb terráriumba.

2011. július 3., vasárnap

Petézőhely kialakítása filmes dobozból

A következő művelet elvégzéséhez gyakorlatilag több felsőoktatási diploma is kell olyan bonyolult lesz.
Természetesen ezt nem gondoltam komolyan, lényegében bárki meg tudja csinálni...még én is...lássuk mi lesz belőle.

Köztudott tény, hogy a békák szeretnek sötét szűkös helyekre petézni, ahol biztonságban tudhatják a leendő utódokat. A filmes dobozok erre tökéletesen alkalmasak. Tehát nincs más dolgunk mint szerezni egy filmes dobozt illetve egy olyan alkalmatosságot, amivel hozzá tudjuk rögzíteni a terrárium bármely pontjához. Az alábbi megoldás egy tapadókoronggal történő rögzítéses módszer lesz.

Kellékek:
  • Filmes doboz
  • Tapadókorong
  • valami olyan eszköz, amivel megfelelő méretű nyílást tudunk fúrni

Filmes doboz és egy tapadókorong

A nyílás kialakítása...

A nyílás inkább kisebb legyen, mert akkor a korong jobban szorul, ezért stabilabban tart majd












Kész. Ha a békáknak ez kell...ezen ne múljon:)


Ha ezzel is megvagyunk, akkor elmondhatjuk, hogy mi mindent megtettünk a siker érdekében. A többi már a békáinkon múlik. Hajrá...:)

2011. április 3., vasárnap

Terrárium berendezés (harmadik) I.rész.

A harmadik terrárium, amit készítünk méretben teljesen megegyezik az előzővel tehát egy (39x30x48)terráriumba fogunk most egy erdő részletet varázsolni (már amennyire a szintetikus anyagokkal lehet varázsolni :) ).


felhasznált anyagok:
  • purhab
  • csemperagasztó (vagy bármilyen portermék, ami vízzel keverve a száradást követően megkeményedik)
  • oxidfesték (barna)
  • szilikonragasztó
  • öntapadós fekete fólia
  • geotextília
  • műanyag kosarak / növénytartók
  • agyaggranulátum


egyéb természetes anyagok:
  • kókuszrost
  • vasfa
  • kövek

növények:
Szobafutóka
Bromélia


Kicsit rövidebben írom le az eljárást, mert az előző kettő terrárium berendezésénél eléggé kifejtettem. Szóval akkor lehet egy páran elaludtak rajta, ezért most inkább csak pontokba szedem a lépéseket:)

1. lépés

felkenjük a fekete szilikont a terrárium belső oldalára, ami majd a "nyers" purhabot takarja. Hagyjuk megszáradni...Volt ez a megoldás az előző terráriumnál, azonban a jelenleginél egy kicsit más a helyzet.A fekete öntapadós fóliát egy csíkban felragasztjuk az oldalfalakra. Értelem szerűen miután a purhabot benyomtuk a felesleget levágjuk egy éles pengével. Egyszerűbb megoldás, mint a szilikonragasztós módszer.
Öntapadós fólia buborékmentes felragasztása..




2.lépés

üvegfelület vízzel történő bespriccelése, majd a purhab kinyomása ,majd az esetleges növénytartók és fa dekorációk háttérbe helyezése...kulcsszó a "gyorsan", mert a hab hamar szilárdul.


3.lépés

Miután teljesen megszáradt a purhab és egyúttal fel is duzzadt, elkezdhetjük kedvünk szerint faragni (recés kés előnyben)
Figyelni kell arra, hogy milyen purhabot használunk. Mivel több fajtát is lehet kapni a piacon, így esélyes,  hogy ezek eltérő tulajdonságokkal fognak rendelkezni. Közös tulajdonságuk, hogy mindegyik más szempontból fogja keresztülhúzni a számításainkat:)


4.lépés

kikeverjük a megfelelő állagú fedőréteget
csemperagasztó + oxidfesték + víz + apró szemű kavicsok
Ezt ha lehet minél több rétegben hordjuk fel, mert annál tartósabb lesz a háttér. két réteg között hagyjuk megszáradni az éppen aktuális réteget.
Az a purhab, amivel ezt a terráriumot csináltam, a bekenés után összement, összeugrott, így egyes részeken lehetett pótolni a hátteret. Magát a pótlást egyszerűen meg lehet oldani. A csemperagasztós, oxidfestékes keverékbe gézt áztatunk, majd betömködjük a résekbe, kitöltve ezzel a nemkívánatos hézagokat.Ezek ilyen felesleges tiszteletkörök, ezért fontos kitapasztalni, hogy mikor melyik anyaggal jó dolgozni. 
Kiegészítésként meg lehet említeni az üvegszövethálót is, amit ha a "nyers" háttérre ráteszünk és úgy hordjuk fel az anyagot, akkor erősebben tapad, és tartósabb lesz. Hozzá kell azt is tenni, hogy nem létszükség.



Az oxidfestékes réteg felhordása...
5.lépés

apró korrigáló feladatok. felesleges fólia pengével történő lekaparása az oldalfalról illetve a a felesleges csemperagasztó eltávolítása.

6.lépés

kezdődik az érdemi berendezés: agyaggranulátum behelyezése kb. 6-7 centi vastagon, kókuszrost beszórása ,növények beültetése a tartókba, fa dekoráció behelyezése, úgy ahogy nekünk tetszik.

Geotextília elhelyezése...









Javul az összhatás,ha a háttér passzol a másik terráriuméval...

7.lépés
Befejeztük....egyenlőre.Még hátra van pár apróbb módosítás. Azokra a következő részben kerül sor:)