Kedves Olvasó

Ezt a blogot azért készítettem el, hogy megosszam a hasonló érdeklődésű emberekkel az akvarisztikával illetve a terrarisztikával kapcsolatos tapasztalataimat. A hobbi és e két témakör szeretetét előnybe részesítve szeretném minél teljesebbé és színesebbé tenni ezt a blogot azért, hogy a Kedves Olvasók is hasznát vehessék.

2011. november 28., hétfő

Phyllobates Vittatus : A gyakorlatban

Phyllobates Vittatus

A phyllobates vittatus szépsége és könnyű tarthatósága kimondottan közkedvelté teszi magát a békatartók körében. Nincsenek kimondott igényei, mindemellett ha jól érzi magát a helyén, akkor meglehetősen gyorsan szaporodik és még az ivadékok felnevelése se okoz gondot.
A következő pár sorban erről a szép békáról lesz szó:)

Tartás

A terrárium jól növényesített, sok búvóhellyel, a hőmérséklet pedig 25 Celsius fok körüli.

Az első kettő, amikor hozzám kerültek két, a másik kettő pedig három hónaposak voltak. Kezdetben félénk, bujkálós állatok idővel megszokják helyüket. Gyakran annyira bátrak, hogy meg se várják, hogy beszórjam a nekik szánt táplálékot, már ott vannak a terrárium előterében.
A hímek kisebbek a nőstények nagyobbak és teltebbek. Nálam a hímek hamar elkezdtek "énekelni", körülbelül fél évesen.Kezdetben csak próbálkoztak a hangadással, idővel azonban szép rendszeresen prezentálták a periodikusan ismétlődő ének hangjukat. Az éneklés a reggeli illetve az esti órákban intenzívebb.


Szaporodás

A szaporodásuk végtelenül egyszerű. A jól táplált és egészséges kis csapatból idővel kiválik egy pár...vagy több pár...vagy egy hím, több nőstény..(a cél érdekében mindent) :)
A hím hangos, intenzív énekléssel hívogatja a nőstényt a petéző helyre.Nálam fekete filmes dobozba petéznek, azt választották, a kókuszhéj nem kell nekik.
Jelen esetben a petéző hely egy filmes doboz, amelybe a hím belebújik, majd hívogatja  a nőstényt. Idővel a nőstény is csatlakozik, majd lerakja petéit a filmes dobozba, amit a hím később megtermékenyít.

Itt kell megemlíteni, hogy a folyamat békafüggő.Az én békáimnál eddig ez a statisztika:

Fejlődésben...



  • 1 petézés: 6 megmaradt 3 bepenészedett
  • 2 petézés:: 2 megmaradt 5 bepenészedett
  • 3 petézés: 15 petéből 15 ebihal lett
  • 4 petézés: 11 petéből 1 ebihal fejlődik
  • 5. petézés: 12 petéből 12 ebihal 
  • 6. petézés:9 petéből kilenc ebihal

Frissen kikelt ebihalak

Tény, hogyha nem penészednek be a peték (azaz nem terméketlenek), akkor sok esélyünk van rá, hogy kellő odafigyeléssel pár hónap múlva egészséges békákká alakuljanak át.

 Hátán ebihalat cipelő hím

Peték gondozásának a folyamata:

Amennyiben észleltük, hogy peték vannak a petéző helyen, érdemes beavatkozni és nekünk tovább nevelni őket.
A petéket egy spriccelésre alkalmas eszközzel kimossuk egy kis tálba
A kis tálban lévő vizet két - háromnaponta lecseréljük "friss" vízre (állott vízre)
Kikelés után is érdemes teljes vízcserét végezni


Elkezdhetjük az ebihalak etetését.erre a célra teljes mértékben megfelel a díszhalaknak szánt lemezes táp.
A vizüket ebben az állapotukban is cserélni kell.
Ebihalaink idővel egyre nagyobbak lesznek. Elkezdenek kinőni a hátsó ,majd a mellső lábak.
Amennyiben elérték ezt a nagyságot, el kell kezdenünk átalakítani a helyüket úgy, hogy ha eljön az idő ki tudjanak mászni. Tehát ki kell alakítanunk nekik egy száraz területet.
A frissen átalakult békákat etethetjük ászkával, ugróvillással, apró muslicával...nem fognak válogatni. Eleségüket el ne felejtsük rendszeresen vitamin porozni.


Én a kis békáknak egy egyszerű lakóhelyet alakítottam ki.

  • 20literes akvárium
  • talajnak: kókuszföld
  • búvóhely (kókuszhéj, falevelek, jávai moha)
  • petricsésze

Az első pár hétben ezek a körülmények bőven megfelelnek ahhoz,hogy a kis békák megerősödjenek és átrakhatóak legyenek egy komolyabb, nagyobb terráriumba.